SlovenskýMagyarEnglish

NATUR-PACK

Projekty

Výzva Krajského riaditeľstva PZ SR

 18.10.2024

 

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach

 

Dátum:                     18. 10. 2024

Vec:                         Tlačová správa

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––    

Polícia vyzýva rodinných príslušníkov, susedov, aj starostov obcí, ktorí prichádzajú do kontaktu s osamelo žijúcimi staršími osobami, aby ich upozornili na nekalé praktiky podvodníkov!!!

 

 

     Policajný zbor, aj v priebehu tohto kalendárneho roka, realizuje preventívne akcie zamerané na predchádzanie a eliminovanie trestnej činnosti páchanej na senioroch. Na besedách sú seniori priamo upozorňovaní na nástrahy, ktoré im hrozia v súvislosti s nekalými praktikami podvodníkov. Polícia na realizácii preventívnych aktivít, ktoré súvisia s touto zraniteľnou skupinou obyvateľstva a objasnení trestnej činnosti páchanej na senioroch intenzívne pracuje počas celého roka. Obzvlášť však v mesiaci október, ktorý považujeme za mesiac úcty k starším, pripomíname príbuzným a blízkym seniorov, aby na nich nezabúdali a venovali im dostatočnú pozornosť.

 

   

     Tentokrát podvodníci „zaútočili“ na seniorov v okrese Košice okolie, kde bolo včera  zaznamenaných viacero pokusov o podvod, ale v jednom prípade dôverčivá starenka (82) podvodníkovi „naletela“. Podvodník kontaktoval dôchodkyňu telefonicky, vydával sa za policajta s legendou, že príde mafia a vezmú jej našetrené úspory. Pod psychickým nátlakom ju donútil, aby všetky peniaze a cennosti, čo má doma, vložila do igelitky a položila ju na smetnú nádobu pred domom. Starenka postupovala podľa pokynov neznámeho muža, vložila do tašky svoje úspory, niekoľko tisíc eur, a tašku s peniazmi nechala na dohodnutom mieste. Polícia už vo veci koná a začala trestné stíhanie pre zločin podvodu. Za tento zločin, spáchaný na chránenej osobe, podľa Trestného zákona  hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na tri až 10 rokov. Polícia po páchateľovi intenzívne pátra.

 

 Seniori, zbystrite pozornosť, ak vás ktokoľvek telefonicky žiada o peniaze!

 

NEVERTE OSOBÁM

  • ktoré tvrdia, že sú pracovníci Slovenskej pošty a nesú vám preplatok
  • ktoré tvrdia, že sa nachádzate v nebezpečenstve a niekto vás chce okradnúť,
  • ktoré sa predstavia ako policajti a vyzvú vás, aby ste peniaze a cennosti, ktoré máte vložili do tašky a vyhodili z okna alebo odovzdali neznámej osobe,
  • ktoré sa predstavia ako lekári, či policajti a oznámia vám, že váš príbuzný mal alebo zapríčinil dopravnú nehodu, pri ktorej sa zranil spolu s inými osobami a súrne potrebuje peniaze.

Skôr ako niekomu zveríte svoje celoživotné úspory, poraďte sa so svojimi príbuznými!

 

Niekoľko dôležitých rád, ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov:

 

  • Nekomunikujte s osobami, ktoré sa v telefóne vydávajú za vášho príbuzného, lekára, policajta, či inú osobu a žiadajú od vás peniaze, takýto hovor ihneď ukončite.
  • Nehovorte do telefónu, koľko peňazí máte doma alebo v banke.
  • Nevyhadzujte peniaze a cenné predmety z okna.
  • Nevyberajte pre cudzie osoby peniaze z bankomatu alebo zo svojich účtov.
  • Nedávajte peniaze a cenné predmety cudzej osobe, aj keď tvrdí, že ju za vami posiela váš príbuzný.
  • Neriaďte sa pokynmi volajúceho podvodníka a neverte príbehu, ktorý vám do telefónu rozpráva!
  • Nezabúdajte, že preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti prostredníctvom zamestnancov spoločností, či iných osôb.
  • Ak sa volajúci vydáva za vášho príbuzného alebo volá v jeho mene, obratom si u príbuzných overte informácie, ktoré vám uviedol v telefóne!
  • Ihneď volajte svojim príbuzným alebo známym, ktorým dôverujete a povedzte im, aký ste mali telefonát, poraďte sa s nimi!
  • Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku a nezostávajte s nimi osamote!

 

 

     Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli pri komunikácii s cudzími osobami opatrní, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a žiadať o peniaze a cennosti, či ponúkať pomoc. Je dôležité, aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, rovnako tiež osoby, ktoré nepoznajú, prípadne osoby, ktoré ich navštívili a sami bez ich kontaktovania ponúkajú pomoc. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by takéto osoby kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo.    

 

 

 Aktuálne informácie Policajného zboru môžete nájsť aj na oficiálnej stránke na Facebooku www.facebook.com/policiaslovakia.

Sledujte aj oficiálnu stránku Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach pod názvom „Polícia SR – Košický kraj“ (www.facebook.com/KRPZKE)


Zoznam aktualít: